ایزولاسیون عرشه، پایه و فونداسیون پل‌ها

متریال موم‌پرایمر جهت ایزولاسیون عرشه، پایه ستون و فونداسیون بتنی پل ها کاربرد دارد و جایگزین عایق‌های سنتی می‌باشد. پروسه ایزولاسیون عرشه پل با دو محصول موم پرایمر PB285 به عنوان لایه نفوذی و تاپ کوت PL85 به عنوان لایه پوششی به صورت همزمان انجام می‌گردد. موم پرایمر PB285 با قدرت نفوذکنندگی بالا داخل تمام خلل و فرج و منافذ بتن را پر کرده و سطوح بتنی را صد درصد آب‌بند می‌کند (عطف به تاییدیه مرکز تحقیقات وزارت مسکن)، این مواد با استفاده از خاصیت موم هیچ گاه شاخی، پلیسه و از سطح جدا نمی‌شوند. متریال PL85 با خاصیت کشسانی و چسبندگی و قدرت ضربه‌پذیری بالا به عنوان تاپ کوت کاربرد فوق العاده‌ای دارد، این لایه ضمن تقویت خاصیت آب‌بندی مقاومت مکانیکی عایق را نیز تضمین کرده و در تنش‌ها و رانش‌ها و سرما و گرما (برخلاف عایق‌های سنتی) کاملاً مقاوم می‌باشد. موم‌پرایمر پس از پاشش سطح مورد نظر را مومیایی و عایق نموده و رطوبت و کلیه مواد خورنده نظیر اسیدها، بازها، سولفات‌ها و یون کلر به هیچ وجه نمی‌توانند بر روی آن تاثیر منفی داشته باشند و از این رو در مقابل خوردگی نیز همچون فشارآب کاملا پایدار است. ضخامت عایق‌کاری عرشه پل ها با موم پرایمر حدود 1000 میکرون می‌باشد و با نفوذپذیری فوق‌العاده، بیشتر متریال جذب بتن شده و باعث چسبندگی بیشتر آسفالت به بتن و عدم چین‌خوردگی و لیز خوردن آن در ترددهای آتی می‌گردد.

مشخصات فنی:
فام: مشکی
براقیت: مات
تعداد اجزا: دو جزیی
نوع رزین: الکید
درصد جامد وزنی: 75
سطح پوشش هر لیتر : 2 متر مربع
حلال: بنزین و تینر روغنی

در زیر به مقایسه ویژگی‌های موم پرایمرها با عایق های سنتی مانند ایزوگام و قیرگونی می‌پردازیم :

1_ عدم لیز خوردن آسفالت روی بتن:
ایزوگام‌ها به دلیل ضخامت بالا و عدم چسبندگی مناسب روی بتن باعث لیز خوردن آسفالت و ایجاد چروک و دست‌انداز در سطح عرشه می‌گردند حال آنکه ضخامت عایق‌کاری با موم پرایمر 1 میلیمتر می‌باشد که بیشتر آن داخل بتن نفوذ کرده و چسبندگی عالی آن باعث ادغام بیشتر آسفالت با بتن می‌شود.

2_ تحمل حرارت مستقیم در زمان آسفالت‌ریزی:
موم پرایمر در دمای آسفالت داغ مطلقاً تغییر ماهیت نداده و کیفیت آن بر خلاف ایزوگام کم نمی شود.

3_ عدم تخریب عایق در فاصله اتمام عملیات ایزولاسیون تا زمان آسفالت‌ریزی:
موم‌پرایمر در ترددهای ابزار و تجهیزات کارگاهی به نسبت عایق‌های سنتی بسیار مقاوم بوده و تا زمان آسفالت‌ریزی نیاز به محافظت سطح عایق نیست.

4_ سرعت اجرا:
نظر به امکان اجرا به روش پاششی (ایرلس و پیستوله) سرعت اجرا نسبت به ایزوگام و قیرگونی چندین برابر می‌باشد. موم‌پرایمرها بسته به شرایط پروژه با قلم‌مو و غلطک نیز اجرا می‌گردند.

5_ قابلیت اجرا در نقاط دشوار:
نظر به اینکه موم‌پرایمرها سیال بوده و با ابزار فوق اجرا می‌شوند، لذا در هر نقطه دشواری (حتی خلل و فرج) برخلاف ایزوگام یا قیرگونی، قابلیت اجرا دارند.

6_ قابلیت ضربه پذیری و چکش خواری:
با توجه به خواص موم و انعطاف آن، این محصول هیچ گاه از سطح کار جدا نمی‌شود بطور مثال اگر این محصول روی میلگرد اجرا شود بعد از گذشت چندین سال همچنان اگر میلگرد را خم و بازخم کنیم موم پرایمر نیز بدون صدمه همراه با آن خم می شود (عطف به تاییدیه آزمایشگاه وزارت راه) در صورتی که ایزوگام و قیرگونی هرگز توان چنین انعطافی را نخواهند داشت.

7_ مقاوم در برابر رطوبت دائمی:
ایزوگام و قیرگونی در تماس مستقیم و مداوم با آب دچار پوسیدگی می‌شوند ولی موم‌پرایمر ها حتی در شرایط غرقاب نیز صدمه ای نمی‌بینند.

8_ مقاومت در برابر سرما و گرما:
موم پرایمرها از 30- درجه سانتیگراد تا 300+ درجه سانتیگراد تحمل حرارت مستقیم دارند و هیچ تغییری در خواص‌شان بوجود نمی‌آید در صورتی که ایزوگام یا قیرگونی در دمای زیر 5+ درجه سانتیگراد خشک و شکننده می‌شوند و در دمای بالای 40 درجه نیز شل و نرم میشوند و البته در مقابل نور مسقیم خورشید پس از اندک مدتی چربی خود را از دست داده و ترد و شکننده و از سطح خود جدا خواهند شد.

9_ مقاومت در برابر اسید، قلیا، یون کلر و سولفات‌ها:
موم‌پرایمرها ضمن دارا بودن خواص آب‌بندی در مقابل انواع اسید، قلیا، یون کلر و حمله سولفات‌ها نیز کاملا مقاوم بوده و به عنوان عامل کنترل خوردگی بسیار مطلوب باعث حفاظت سازه‌ها در شرایط خورنده شدید می‌گردند (عطف به تاییدیه استاندارد)، در صورتی که ایزوگام و قیرگونی در بهترین حالت خود، فقط خاصیت آب‌بندی خواهند داشت.

10_ حفظ ماهیت موم‌پرایمرها:
تکنولوژی استفاده شده در تولید موم‌پرایمرها به گونه‌ای است که این محصولات هیچ‌گاه خواص خود را از دست نمی‌دهند و حتی بعد از گذشت سال ها پوسته، پلیسه و شاخی نمی‌شوند و بدین ترتیب تاریخ مصرف یا انقضا ندارند (عطف به تاییدیه صنایع دفاع که در یک لایه نازک 35 ، سال طول عمر ذکر شده)اما در مقابل، عایق‌های سنتی در گذشت زمان کیفیت خود را از دست می‌دهند.

11_ مقاوم در تنش‌ها و رانش‌های سازه:
موم‌پرایمرها با توجه به خواص ویژه در تنش‌ها و رانش‌های معمول سازه دچار ترک و شکستگی نمی‌شوند در صورتی که این معضل همیشگی عایق‌های سنتی بوده و هست.

12_ چسبندگی فوق العاده به بتن:
موم پرایمرها با اکثر مصالح پایه ای ساختمانی سازگاری دارند خصوصاً با بتن و سیمان، این محصولات طی مراحل اجرا در داخل بتن نفوذ کرده و چسبندگی فوق‌العاده ای ایجاد می کنند به نحوی که دیگر امکان پاکسازی بتن از مواد نخواهد بود. اما قبل از اجرای ایزوگام حتماً باید کل سطح آستر زنی شود (که معمولاً اجرا نمی‌گردد) سپس ایزوگام به روش‌های سنتی با سر شعله گرم می‌شود و بعد روی سطح بتن یا سیمان اجرا می‌گردد و هیچ گاه چسبندگی یکنواخت و مطلوبی حاصل نمی شود و نهایتا طبله می‌کند.

13_ سهولت کار دستگاه فینیشر :
دستگاه فینیشر برای اجرای آسفالت روی ایزوگام همیشه دچار اشکال می‌شود و ایزوگام جمع می‌گردد و صدمه می‌بیند درصورتی که این دستگاه به هیچ عنوان صدمه‌ای به موم پرایمر نمی‌زند و خللی در عملیات اجرای آسفالت به وجود نمی‌آید.

14_ مرغوبیت مواد اولیه موم پرایمرها:
در حال حاضر در کشور ، قیر مرغوب بسیار کمیاب است و تولیدکنندگان ایزوگام ناچار به استفاده از متریال نامرغوب هستند از جمله روغن سوخته کارخانجات صنعتی که شدیداً باعث افت کیفیت ایزوگام می‌شود ، اما تولید موم‌پرایمرها در انحصار کارخانه حربا بوده و از بهترین متریال موجود پتروشیمی و ادتیوهای مرغوب استفاده می‌شود و طی سال‌های تولید این محصولات شاهد بهبود روزافزون کیفی آن بوده‌ایم.